Recepty

Koření

Anýz- rostlina jejímž domovem je Egypt, používáme semínka.
Badyán- strom z čeledi magnoliovitých, používáme plody.
Fenykl- trvalka nebo dvouletka, je pěstována v Evropě, Asii, Americe používáme semínka.
Hřebíček- patří k rostlinám myrtovitým, používáme poupata (suší se).
Kardamon- zázvorovitá rostlina, používáme semínka.
Muškát- používáme květ nebo semeno (oříšek).
Nové koření- strom z čeledi myrtovitých, používáme plody, které se sbírají zelené a sušením ztmavnou.
Pepř- používáme plody.
Skořice- vavřínovitá rostlina, keř, používáme kůru z mladých větviček, k nám přichází na trh jako kůra v kouscích nebo mletá.
Zázvor- má dvojí lodyhy, jedny dlouhé (vypadají jako tropická tráva), druhé krátké (zakončené květy), používáme oddenek.
Namíchat správný poměr vůní a chuti je skoro alchymie. Ale stojí to za to! Největší favorit je skořice. Pokud se vám nechce experimentovat, sáhněte po hotovém namíchaném koření.>

Perníčky k dekoraci

Ingredience: 600 g hladké mouky (prosejeme na vál), 250 g moučkového cukru, 100 g medu (tekutého), 50 g másla nebo hery (rozpusťte), 4 celá vejce, 1,5 lžičky jedlé sody, 1,5 lžičky koření.
Zadělávání těsta: Těsto zaděláme raději ručně na vále. Je to sice námaha, protože těsto je tužší, ale při zadělávání vyžaduje dotyk rukou. Čím déle se propracovává, tím lépe. Hotové těsto musí být vláčné a nesmí se drobit. Uložené do mikrotenového sáčku či alobalu ho dáme odpočinout nejméně na 24 hodin do chladna.
Zpracování: Těsto je zapotřebí přenést do kuchyně alespoň hodinu před zpracováním, aby přivyklo teplotě v místnosti. Po prohnětení ho vyválíme na pomoučeném válu na plát o tloušťce 0,5 cm ( je lépe vyzkoušet na jednom, jak bude "vybíhat" v troubě a tloušťku při válení tomu přizpůsobit). Poté můžeme z plátu vykrajovat kovovými vykrajovátky. Zkušenější nebo odvážnější mohou použít nůž s ostrou špičkou a vykrajovat tvary podle své fantazie. Opatrně přeneseme na vymazaný a pomoučený plech nebo na plech vyložený pečícím papírem. Mezi jednotlivými kousky ponecháváme dostatečné mezery, aby se nespekly. Plech s perníčky vkládáme do trouby vyhřáté na 170-200o C. Na perníčky dáváme pozor, protože se pečou poměrně rychle. Po vyndání z trouby je ještě horké (tedy ihned) potíráme rozšlehaným vejcem, pak se krásně lesknou. Z plechu je pak sundáváme na rovnou podložku, aby se nezkroutily.
Zdobení: Asi 200 g moučkového cukru (množství podle velikosti vajíčka) prosejeme na jemném sítku, přidáme k němu bílek, také procezený, lžičku citronové šťávy a lžičku solamylu. Směs umícháme ručně (ve šlehači by se do ní dostalo moc vzduchu a poleva by se odlupovala). Až docílíme bílé hladké kašičky, dáme ji do mikrotenového sáčku, zavážeme, ustřihneme růžek a můžeme "malovat". Na trhu jsou již malovací sáčky s plastovou minišpičkou.

Vídeňský perník

Ingredience: 500 g moučkového cukru, 500 g medu, 8 celých vajec, 500 g hladké mouky, 200 g sekaných neloupaných mandlí, 8 g mletého anýzu, 12 g skořice, 2 g kardamonu.
Příprava: Cukr, med, a vejce vyšleháme až do pěny. Vsypeme mouku, mandle a ostatní koření. Vše řádně promícháme. Těsto naneseme na pásky nakrájené z oplatků, klademe na plech a pečeme.

Ruský perník

Ingredience:300 g medu, 150 g cukru, šťáva a kůra z jednoho citronu, 1 lžička skořice, 3 žloutky, 12 g amonia, 8 lžic vody, 1 lžíce mletého hřebíčku, 750 g hladké mouky.
Příprava:Žloutky, med, cukr a amonium utřeme. Přidáme vlažnou vodu, koření, šťávu, kůru z citronu a hladké mouky tolik, aby vzniklo tužší těsto. To necháme odpočinout. Rozválíme dvě placky a velikosti plechu. Jednu dáme na plech a poklademe nadrobno nasekaným kandovaným ovocem, datlemi, ořechy, rozinkami, sušenými švestkami a dalším sušeným ovocem (podle toho jaké máme doma) a pokapeme tuzemákem (rumem). Druhou částí těsta pokryjeme a pečeme asi půl hodiny v mírné troubě. Upečený perník potřeme bílkem a studený poléváme rumovou či citronovou polevou a posypeme jemně mletými ořechy. Necháme zaschnout ve vlažné troubě.

Švýcarský perník

Ingredience:600 g hladké mouky, 500 g medu, 250 g cukru, 200 g mandlí, citronová kůra, pomerančová kůra, lžička skořice, špetka hřebíčku, muškátový oříšek, sklenice višňovky.
Příprava:Mouku nahřejeme, smícháme se svařeným medem a cukrem. Za stálého míchání přidáme všechny přísady. Nakonec vše polijeme sklenicí zapálené višňovky. Propracujeme a necháme hodinu uzrát v teple. Vykrajujeme větší čtverce, které po upečení poléváme bílkovou polevou.

Holandský perník

Ingredience:250 g medu, 200 g cukru, 65 g másla, 1/8 l mléka, 500 g hladké mouky, špetka muškátového oříšku, 120 g mandlí 50 g pomerančové kůry, citronová kůra, 1 lžička jedlé sody, zavařenina na potření.
Příprava:med, cukr, máslo a mléko nahřejeme, přidáme koření, sekané mandle, pomerančovou a citronovou kůru. Kůru promícháme s moukou. Do vychladlého medu přidáme sodu rozpuštěnou ve lžičce vody a vypracujeme těsto, vyválíme placku a upečeme. Polovinu placky potřeme zavařeninou a druhou polovinou přiklopíme. Potřeme rumovou nebo čokoládovou polevou. Nakrájíme na čtverečky, zdobíme mandlí či ořechem.

Medové pečivo

Ingredience:2 vejce, 210 g mletého cukru,70 g dekrystalizovaného medu (3 polévkové lžíce), koření (1/2 kávové lžíce skořice, 4 roztlučené hřebíčky, 1/4 badyánové hvězdičky, trochu anýzu a zázvoru; lze s úspěchem též použít koření "KOTANYI - medový perník" 2 kávové lžíce).max. polévkovou lžíci umyté a nastrouhané pomerančové a citrónové kůry, 50 g pomletých vlašských ořechů, 150 g pšeničné hladké mouky,160 g žitné hladké mouky a 1/2 prášku do pečiva či do perníku (výborný je Dr. Oetker)
Příprava:Vejce s mletým cukrem třeme důkladně 10 minut. Přidáme med, koření, citrusovou kůru, ořechy, mouku a prášek do pečiva. Těsto na vále důkladně vypracujeme, vyválíme do plátu cca 0,5 cm silného. Je třeba počítat s tím, že těsto je neobvykle měkké, než jiná perníková těsta a lehce se trhá.Těsto nesmíme nechat zaležet, ale ihned zpracujeme! Z takto připraveného plátu pomocí formiček vykrajujeme různé tvary (obvykle v symbolice podle příležitosti - vánoce, velikonoce, svatba ap.). Vykrojené tvary přenášíme na vymazaný a vysypaný plech. Potřeme vajíčkem a upečeme dozlatova.
Po vychladnutí zdobíme polevou pomocí kornoutku (1 bílek, 150 g mletého cukru a 1 - 1,5 polévkové lžíce maizeny) a utřeme do hladka. Dobře zpracovaná poleva je sytě bílá, není průhledná a svou konzistencí připomíná konzistenci medu (skládá se na hladině). Můžeme přidat do části polevy i kakao a tím můžeme zdobit dvoubarevně. Někdy se přidávají i potravinářská barviva. Jde však o poněkud kýčovitý způsob zdobení, který nenahradí klasické jemné vzorované zdobení bílou polevou.

Perníčky ze žitné mouky

Ingredience:800 g celozrnná žitná mouka, 4 vejce, 250 g tuku, 300 g moučkového cukru, 6 ks badyán, 6 ks hřebíček, špetka nové koření, 1 kávová lžička mleté skořice, 15 g jedlé sody, 100 g mletých ořechů a 8 polévkových lžic medu.
Příprava:Vypracujeme těsto a necháme 1 - 2 dny odpočinout při pokojové teplotě. Potom jej vyválíme na pomoučeném vále na tloušťku 4 mm a vykrajujeme různé tvary, které klademe na vymazaný plech (pečící folii). Pečeme při teplotě 150 °C. Po upečení potřeme ušlehaným vejcem. Zdobíme bílkovým cukrem, nebo namáčíme v čokoládě.

Perníčky Norimberské

Ingredience:175 g medu, 50 g moučkového cukru, 2 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce vody, 1 žloutek, 1 polévková lžíce kakaa, strouhaná citronová kůra, trošku hřebíčku a skořice, 250 g hl. n. polohrubé mouky, 3 zarovnané kávové lžičky prášku do pečiva, 75 g mletých loupaných mandlí, 75 g mletých opražených lískových ořechů (mleté vlašské ořechy), 50 g kandované ovoce nadrobno nakrájené a 75 g sušené meruňky nadrobno nakrájené.
Příprava:Med, cukr, olej a vodu zahřejeme a rozpustíme. Dáme do mísy zchladnout, potom přidáme ostatní přísady a dobře promícháme. Těsto dopracujeme na pomoučeném vále a rozválíme na půl centimetru silnou placku, ze které vykrajujeme perníčky. Pečeme je na tukem vymazaném plechu (pečící folie) ve středně předehřáté troubě. Vychladlé potřeme polevou.

Pepřovníčky Marcipán

Ingredience pro 200 pepřovníčků:500 g medu, 300 g cukru, 3 vejce, 15 g jelení soli (jedlá soda), 1 kávová lžička mleté skořice, 1/2 kávové lžičky mletého hřebíčku, po špetce nastrouhaného muškátového oříšku, koriandru (anýz), zázvoru, nového koření a kardamonu nebo 2 sáčky perníkového koření, 1 kávová lžička bílého pepře, 1 kg hl. mouky a 200 g moučkového cukru.
Příprava:Na mírném ohni rozpustíme med, přidáme cukr, vejce, jelení sůl a ostatní koření a vše důkladně promícháme. Po částech přidáváme prosátou mouku a vypracujeme těsto. Pokud použijeme sodu, tak ji dáme až s moukou. Troubu vyhřejeme na 180 °C . Z těsta vytvarujeme kuličky o průměru 1 cm a narovnáme na vymazaný máslem plech (velké mezery), nebo na pečící folii. Pečeme je 10 - 15 minut do zlatožluta a necháme je vychladnout. Za stálého míchání povaříme práškový cukr s trochou vody, touto polevou potřeme vychládlé pepřovníčky a necháme ji zaschnout.

Perníková roláda

Ingredience:500 g hl. mouky, 100 g moučkový cukr, 100 g tuku, 2 - 3 vejce, 1 prášek do perníku, 4 polévkové lžíce medu a 1 polévková lžíce rumu (medoviny)
Příprava:Vypracujeme těsto, které necháme podle možnosti a času odpočinout. Pak rozdělíme na 5- 6 dílů, které rozválíme a potřeme nádivkou.
Nádivka:Povidla smícháme s rybízovou marmeládou, troškou rumu, nastrouhanou citronovou kůrou a podle potřeby zředíme horkou vodou. Buď do nádivky přidáme hned rozinky, nakrájené kandované nebo sušené ovoce (sušené švestky, popř. meruňky) a nasekané ořechy; nebo povidlama potřené placky tímto posypeme a smotáme do roládek. Ty naskládáme na tukem vymazaný plech (pečící folie) potřeme rožšlehaným vajíčkem, propícháme a zvolna pečeme.

Medové řezy

Ingredience:2 polévkové lžíce medu, 2 polévkové lžíce kakaa, 2 vejce, 200g práškového cukru, 50g tuku (nebo sádla), 1/2 kávové lžičky jedlé sody a 500g hladké mouky.
Příprava:Med, kakao, cukr, vejce a tuk dáme do hrnku a ve vodní lázni rozpustíme. Na vál si dáme prosátou mouku se sodou, uděláme důlek a vlahou směs do něho vlijeme. Zpracujeme v těsto, které rozdělíme na 3 díly. Z každého dílu vyválíme stejnou placku, přeneseme ji na pomoučený plech a postupně upečeme.
Krém:1 sladké kondenzované mléko vaříme v plechovce 1 hodinu na nejmírnějším ohni!! (aby nám konzerva nebouchla). Máslo utřeme do pěny a vychladlé husté mléko do něho opatrně zatíráme. Krémem potíráme upečené placky a skládáme je na sebe. Překryjeme alobalem a přes noc zatížíme. Potom polijeme čokoládovou polevou (tj. 100g čokolády a 100g másla rozpustíme a umícháme do hladka) a nakrájíme na řezy.

Medové řezy II

Ingredience:1 a půl polévkové lžíce medu, 1 vejce 5 Dg másla, 10 Dg cukru, 1/2 kávové lžičky jedlé sody, 35 Dg hladké mouky.
Příprava:1 a půl polévkové lžíce medu, 1 vejce 5 Dg másla, 10 Dg cukru třeme v horké lázni až je hmota teplá, přidáme 1/2 kávové lžičky jedlé sody a třeme do zhoustnutí pak vlijeme do 35 Dg hladké mouky a vypracujeme těsto, které rozdělíme na 3 díly. Z každého dílu vyválíme stejnou placku, přeneseme ji na pomoučený plech a postupně upečeme. Upečené placky se potřou marmeládou nebo krémem a skládáme na sebe. Potom zalijeme čokoládovou polevou.
Krém:Šlehat v parní lázni 3 vejce a 15 Dg pískového cukru a pak zašleháme do jednoho másla.

Medové řezy III

Ingredience:2 lžíce medu, 5 Dg tuku, 15 Dg moučkového cukru, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička skořice, 2 lžíce mléka. Vše se dá vařit.
Příprava:Na vál dáme 45 Dg hladké mouky a 1 vejce. Smíchat ze směsí, rozdělit na 4 díly.
Krém:15 Dg másla, 10 Dg cukru a 1-2 vejce. Cukr a vejce šleháme ve vodní lázni až zhoustne (nesmí se vařit), zašleháme vlažné máslo.

Medovník

Ingredience:680 g hladké mouky, 230 g moučkového cukru, 80 g tuku, 2 vejce, 5 lžic mléka, 1,5 lžičky jedlé sody, 3 lžíce medu, povidla, čokoládová poleva.
Krém:3/4 litru mléka, 6 lžic hrubé mouky, 250 g másla, 250 g cukru, vanilkový cukr, citronová šťáva, 1 žloutek. - Mléko uvaříme s hrubou moukou na kaši a necháme vychladnout. Máslo utřeme s cukrem, vanilkovým cukrem, žloutkem, citronovou šťávou a po částech vmícháme kaši. Utřeme do hladka.
Příprava:Moučkový cukr, tuk, vejce, mléko, jedlou sodu a med promícháme a šleháme nad párou do zpěnění. Do hladké mouky přidáme prochladlou hmotu a vypracujeme těsto, které rozdělíme na čtyři díly. Každý díl rozválíme na tenkou placku a postupně upečeme na vymazaném plachu. (Můžeme je upéci předem) Každou placku potřeme povidly a náplní, složíme je na sebe a poslední vrstvu polijeme čokoládovou polevou. Po ztuhnutí krájíme na úhledné kousky.
Vše vypadá složitě, ale není tomu tak. Vynaložené úsilí zhodnotí okolí, protože to je "buchetka" jako od mistra cukrářského.

Medovník č. 2

Těsto:500 g polohrubé mouky, 2 lžíce medu, 150 g moučkového cukru, 2 lžičky sody, 2 vejce, 200 g másla a 2 lžíce vody.
Suroviny smícháme a uděláme těsto, které rozdělíme na dva díly. 1 díl dáme na papír a upečeme. 2 díl před upečením potřeme vřelou ořechovou náplní.
Ořechová náplň:200 g nasekaných vlašských ořechů, 125 g másla, 100 g cukru a 3 lžíce medu. Vše uvařit a rozetřít na druhý díl těsta.
Krém:500 ml mléka, 5 lžic dětské krupičky uvařit kaši dále 250 g másla a 160 g cukru.

Slavnostní medovník pro 8 osob

Na medové plátky:100 g másla, l50 g krupicového cukru, 51žíc medu, 2 lžíce polotučného mléka, l vejce, l lžička jedlé sody a 450 g hladké mouky.
Suroviny smícháme a uděláme těsto, které rozdělíme na dva díly. 1 díl dáme na papír a upečeme. 2 díl před upečením potřeme vřelou ořechovou náplní.
Na krém:(lze i zdvojnásobit množství): 200 ml polotučného mléka, 3 lžíce hladké mouky, 200 g másla, 150 g krupicového cukru a l žloutek.
Postup:1. Všechny přísady na medové plátky, až na mouku, smícháme ve středně veliké míse. Tu posadíme na hrnec s vroucí vodou a vše medickou šleháme v páře, až vznikne směs maličko řidší konzistence, než je majonéza. Poté přisypeme prosetou hladkou mouku a vypracujeme hladké těsto. Rozdělíme je na 4 stejné díly a zabalíme do potravinářské folie nebo stačí, když je vložíme do mikrotenového sáčku, aby nám neoschly.
2. Troubu mezitím předehřejeme na 180 C. Z dílů těsta postupně vyválíme na pomoučené pracovní ploše tenké plátky, které můžeme pro úhlednost vykrojit pokličkou, nebo si na papíru předkreslím kruh o průměru cca 20 cm. Přeneseme je na plech vyložený papírem na pečení a krátce, asi 3 minuty, je pečeme do zlaté barvy. Pak je vyjmeme, sejmeme z papíru a nakonec je pospojujeme krémem.
3. Do menšího hrnku vlijeme mléko, přisypeme hladkou moukou a vše přivedeme k varu. Za stálého míchání směs takzvaně odpalujeme. Vypneme sporák a hmotu ještě dále mícháme, až vychladne, nebo získala pokojovou teplotu. Pak vmícháme máslo, které musí mít rovněž pokojovou teplotu, jinak by se krém srazil. Přidáme postupně také cukr a žloutek. Jednotlivé pláty těsto spojujeme krémem a vrstvíme medovník.
4. Ozdobíme práškovým cukrem a sezónním ovocem.
Příprava: asi 25 minut
Pečeme: asi 3 minuty
Na osobu: 660 kcal 2760 kJ
Bílkoviny: 9 g
Tuky: 27 g
Sacharidy: 90 g
Cholesterol: 169 mg

Medové doutníky od Zdendy

Ingredience:100 g strouhaných ořechů, 100 g strouhané čokolády (lze využít i domácí čokoládu se 100 % tukem a kakaem), 100 až 120 g medu.
Postup:Jmenované smísíme, zahřejeme a ještě horké vysypeme do pískového cukru 120 – 160 g a vypracujeme na tužší těsto. Z kterého za tepla tvoříme malé válečky podobné doutníkům. Ty můžeme poté po ztuhnutí dozdobit proužkem alobalu. Jeden konec válečku namočíme do rozšlehaného bílku a posléze do misky s mletým mákem či nastrouhaným kokosem, nebo i jinak. Dáme vychladit a přejeme sladké mlsání.

Lidové recepty pro zdraví

Babiččiny medovo lipové bonbony proti kašli

Ingredience: 400 g medu, 100 g želatiny, 100 ml odvaru z 20 až 30 g ibiškového kořínku (proskurník lékařský). Lze přidat i šťávu z půlky citronu.
Postup: Med rozpustíme na plotně v jedné nádobě, ve druhé v horkém lipovém čaji rozpustíme agar a ve třetí nádobě svaříme ibiškový kořínek. Pak odvar z kořínku a želatinu přecedíme do nádoby s medem a dobře promícháme. Několik plochých talířů namastíme slunešnicovým jedlím olejem a nalijeme na ně medovou hmotu a necháme vychladnout přes noc. Druhý den - dokud hmota zcela neztuhne - nařežeme ostrým nožem malé čtverečky jako karamelky a po úplném ztvrdnutí uložíme do plechové krabice. Dáváme dětem od tří let proti kašli, ne však více než tři denně.

Čaj při nachlazení a chřipce

Ingredience:2 lžíce lipového květu, 0,5 l. vroucí vody.
Postup: Dvě lžíce lipového květu přelijeme půl litrem vroucí vody a louhujeme deset minut. Čaj pijeme teplý a držíme se v teple pod peřinou. Lipový květ při nachlazení lze kombinovat s mateřídouškou, heřmánkem, květem černého bezu či tužebníku jílmového.
Proti kašli se lipový květ kombinuje s jablečnými slupkami, medem a citronem. (Med v malém množství uklidňuje, ale ve větším naopak povzbuzuje aktivitu, proto nedáváme více medu najednou ani dětem).

Ochucený bylinkový med s lipovým květem

Ingredience: med, lipový květ, bylinky.
Postup: Med zahřejeme ve vodní lázni na mírném ohni a vložíme do něj čerstvé lipové květy nebo jiné bylinky podle chuti: levanduli, tymián, mateřídoušku, rozmarýnu, mátu, bazalku, meduňku nebo citronově vonící pelrgonii, z koření lze použít skořici či zázvor. Necháme uležet týden v uzavřené sklenici, aby se aroma byliny spojilo s medem.

Měsíčková mast

Ingredience: 500 g vepřového sádla, 50 g sušeného měsíčku lékařského, 20 g sušeného květu heřmánku, 50 g včelího vosku, 2g kafru, 2g kyseliny salicylové, 2g borovicové tinktury, 10 g propolisové tinktury, 50 g medu.
Postup: Ve vodní lázni rozpustíme sádlo a přidáme květy měsíčku a heřmánku. Zahříváme 3 hod za stálého míchání. Po této době necháme stát do druhého dne. Druhý den zahřejeme na mírném ohni asi 1/2 hodiny. Přecedíme, vymačkáme přes gázu a přidáme další přísady v pořadí, jak jsou shora uvedeny. Plníme do vhodných nádobek. Kafr a kyselinu salicylovou zakoupíte v lékárně.

Měsíčkový krém s propolisem

Ingredience: 500 g bílé vazelíny, 70 g včelího vosku, 50 g medu, 100 ml propolisové tinktury, plná hrst květu a listů měsíčku zahradního.
Postup: Měsíček rozvaříme ve vazelíně, přepasírujeme přes plátno a nakonec přidáme včelí vosk. Při teplotě 50 o C dodáme med a propolisovou tinkturu a mícháme až do odpaření alkoholu.

Balzám na rty

Ingredience: 240 ml olivového oleje, 50 g včelího vosku, 15 g medu, 10 ml propolisové tinktury, 50 kapek heřmánkového extrktu.
Postup: Olej s voskem zahřejeme na 60 o C. Po zchladnutí na 45 o C vmícháme ostatní přísady. Před ztuhnutím naplníme směsí malé kelímky.

Medový mléčný zábal

Ingredience: 1 kávová lžička medu, 15 g droždí, 15 g medu, 3 polévkové lžíce hustého kysaného mléka.
Postup: Drždí rozdrobíme, smícháme s kysaným mlékem a medem, mícháme tak dlouho, až vznikne jemná a lehce natíratelná pasta. Tu naneseme na tvář. Zábal necháme působit 15 minut. Odstraníme teplou vodou a tvář ošetříme obklady, na něž použijeme stále chladnější vodu. Tento zábal je vhodný zejména na tvář s vyrážkami v době puberty.