Včelí produkty

Vyzkoušejte a ochutnejte včelí produkty a posuďte jejich blahodárný účinek

VČELÍ MED je hodnotná přírodní potravina s léčivými účinky, vytvořená společen­stvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv květin (nektaru) či stromů (medovice). Tyto sladké šťávy včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, uklá­dají a nechávají zrát v plástech. Med slouží včelám jako potrava. Med je výborným a biologicky vysoce hodnotným přírodním produktem a téměř jedi­nou potravinou, která hned po požití přechází přímo do krve člověka. Lidé by měli alespoň obden jíst levné a vydatné jídlo, chléb s máslem a medem.

Konzumací medu se chráníme před angínou, rýmou, chřipkami a jinými nemocemi. Med prospívá dětem i dospělým, mladým i starým, nemocným i zdravým. Pamatujme, že „denně jedna lžíce medu dělá z dědy neposedu", což svědčí i o jeho pozitivním vlivu na naši potenci. Všechny tyto vlastnosti má jen pravý včelí med tekutý i zkrystalizovaný, opatřený ochrannou známkou ČESKÝ MED nebo MORAVSKÝ MED. Med obsahuje mimo cukry také enzymy, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, antioxidanty, hormony a aromatické látky.

Pokud máme med zkrystalizovaný a dáváme přednost tekutému, zahřejeme jej ve vodní lázni při teplotě do 45°C. Pamatujme však, že med každým dalším ohříváním ztrácí poněkud na kvalitě. Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu, příznivé ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, obsahuje látky pro tvorbu kostí, posiluje nervovou soustavu, klidný spánek, paměť a přispívá ke klidnému spánku, duševní pohodě a veselé náladě. Kdysi byl výsadou králů dnes si ho může dopřát prakticky každý. Jedno včelstvo ročně spotřebuje asi 100 kg medu a pylu dohromady.

V medu nám příroda dává jeden ze svých nejlepších a nejvzácnějších darů
(Zander)

Prospěšné vlastnosti medu Med se užívá při nechutenství i únavě v důsledku oslabeného žaludku.
Je vynikajícím prostředkem při zácpě z nedostatku tělních tekutin (tzv. suché střevo), případně z důvodu oslabení organizmu. tento typ zácpy přináší s sebou i následné bolestivé praskliny (ruptury) konečníku. V tomto případě se užívá samostatně med v dávce 30 g denně ráno nalačno.
další oblastí je chronický kašel způsobený nedostatečností plic, stejně jako při suchu v hrdle nebo suchém kašli. Užívá se jedna lžíce dvakrát denně spolu s teplou vodou.
Med však také harmonizuje a odstraňuje toxiny. Je rovněž prostředkem proti nespavosti. Večer si připravíme nápoj z teplého mléka a rozpuštěného medu - a hned usnete.
Med však má i výrazné baktericidní a dezinfekční účinky. Omezuje řadu kmenů bakterii, např. Staphylococcus aureus či Escherichia coli. Uvádí se však i Helicobacter pylori, který se dnes považuje za významný faktor při vzniku některých forem zánětu žaludku a žaludečního vředu. Pozitivně ovlivňuje srdeční činnost a tvorbu krve, posiluje imunitu organizmu, podporuje regeneraci jaterní tkáně. Pro léčebné užití je doporučená denní dávka 15 až 30 g medu.

PROPOLIS je pryskyřičnatá látka s četnými léčivými účinky. Včely připravují propolis z pryskyřic, různých výpotků pupenů a kůry z některých listnatých i jehličnatých stromů. Základem propolisu jsou pryskyřice a balzámy, zbytek je vosk, éterické oleje a další látky. Složení propolisu se liší podle původu sbírané pryskyřice.Včely v úlu tmelí propolisem různé netěs­nosti, spáry a vniknuvší drobné živočichy a škůdce. Tímto způsobem chrání své obydlí i proti plísním a různým infekcím.

Z propolisu se vyrábí tinktura (propolis rozpuštěný ve zředěném lihu), která se běžně používá k léčebným účelům. Restaurátoři používají propolis pro ochranu dřeva před červotoči. Někteří jedinci mohou být na propolis alergičtí, potřete-li však po dva večery touto tinktu­rou vnitřní zápěstí ruky a ráno zjistíte, že se nezardělo, netrpíte alergií na propolis.

Některé aplikace propolisové tinktury:

1. Při různých horečnatých stavech požijeme 30 kapek tinktury 3x denně

2. Při angíně, bolestech v krku, prochlazení a chřipce přidáme do 2 dcl teplé vody l kávovou lžičku tinktury a kloktáme 3 až 5 x denně.

3. Na kuří oka, otoky a nežity přikládáme večer před spaním chomáček vaty namočený do tinktury a zavážeme.

4. Tinktura léčí mnoho kožních defektů (kterým nevadí líh). Stačí je několikrát denně potírat tinkturou a defekty zpravidla rychle zmizí.

5. Vodu po holení zhotovíme tak, že do l dcl teplé vody dáme lžičku tinktury a touto vodou potíráme tvář a tak zabráníme různým infekcím pokožky.

6. Při bolestech zubů dáme na bolavý zub kousíček vaty namočené v tinktuře.

VČELÍ JED se běžně používá v lékařství při léčení různých nemocí, zvláště pak revmatismu, dny apod. Jed včela používá při bodnutí žihadlem v potyčkách při obraně česna před cizími včelami a jinými vetřelci.

VČELÍ VOSK má všestranné využití jak ve včelařství při výrobě včelích mezistěn, tak i v průmyslu. Včelí dělnice vylučují vosk voskotvornými žlázami jako bílé miniaturní lasturky. Včela uvedené šupinky dál zpracuje na vláčný, plastický materiál – vosk. Z něj včely stavějí plásty, ve kterých odchovávají plod a ukládají zásoby medu a pylu. Jedno včelstvo ročně vyprodukuje až 50 dkg vosku.

MATEŘÍ KASIČKA má na člověka prokázané léčivé účinky a je stále předmětem odborného zájmu výzkumných a farmaceutických pracovníků. Základními složkami mateří kasičky jsou bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny, mine­rální soli, voda a další biologicky aktivní látky. Každou včelí larvu krmí včely tři dny mateří kasičkou. Larva včelí matky je krmena pouze mateří kašičkou a během pěti dnů se zvětší až tisícinásobně. Matka je po celý život krmena včelami pouze mateří kasičkou a dožívá se tak 4 až 6 let, zatím co dělnice několik měsíců. V létě matka naklade denně až 1500 vajíček, což převyšuje váhu jejího těla. Níže uvádíme některé vlastnosti mateří kasičky a to jak z vlastní zkušenosti, tak i z odborné literatury.

Při vnitřním použiti má posilující účinek (zlepšení paměti, schopnosti učení a sebevě­domí), všeobecné zlepšení zdraví při anorexii, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje stav pokožky, má příznivý vliv na potenci a sexualitu, používá se proti chřipce, zvyšuje obranyschop­nost proti virovým infekcím, stabilizuje krevní tlak, má příznivý vliv při anémiích, arterioskleróze, chronických a dlouhotrvajících onemocněních a snižuje hladinu cholesterolu.

Při vnějším použití zlepšuje stav pokožky a obnovuje její růst. Používá se proti vráskám a normalizuje sekreci tuků kožními žlázami. Nejběžnější výrobek obsahující mateří kasičku je včelí med (s obsahem 1- 3% mat kasičky).

PYL Je často nazýván „jedinou perfektně kompletní potravou" Vrcholoví sportovci jej často nazývají „zázračným jídlem". Typickou barvou včelího pylu je žlutá, ale může být i načervenalý, nazelenalý apod. Po sběru včely skladují pyl v plástu, kde probíhá fermentace a je pak trvanlivější. Má příjemně nakyslou chuť a je vyhledávanou pochoutkou včelařů. Pyl zlepšuje trávení, chuť k jídlu, všeobecnou vitalitu a sexuální aktivitu. Zvyšuje obsah hemoglobinu, zlepšuje stav pokožky, omlazuje a zvyšuje efektivnost atletické přípravy. Má rovněž příznivé účinky při nachlazení, akné, anémii, vysokém krevním tlaku, při samčí sterilitě a rakovině u zvířat. Včelí pyl se používá buď samotný, nebo ve směsi s jinými látkami. Často se přidává do medu pro zlepšení jeho chuti.

MEDOVINA Sám název vyjadřuje charakter nápoje, je to víno z medu. Druhů a způso­bů výroby medoviny je mnoho. Její kvalitu určuje především kvalitní med a pečlivá příprava a čistota při výrobě. Pamatujme, že „ani lékař, ani žena neléčí jak medovina". V současné době opět roste poptávka po kvalitní a chutné medovině.

KUPUJTE MED PŘÍMO OD VČELAŘE!

Med i jiné včelí produkty, koupené přímo od dobrých včelařů, které osobně znáte, kterým důvěřujete a na jejichž poctivost se můžete spolehnout, je zárukou jejich vysoké kvality. Nezapomeňte, že každý med po určitém čase zkrystalizuje-(to není na závadu)-med necukernatí. Včelaři z Jimramova a okolí